Çerez Örnek
canlı destek
Ege Üniversitesi ile Japonya’nın Kumamoto Üniversitesi Arasında 20 Yıldır Süregelen İşbirliği Anlaşması Yenilendi

Araştırma üniversitesi olmayı hedefleyen Ege Üniversitesi, pandemi döneminde de uluslararasılaşma çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyor.

Ege Üniversitesi ve Kumamoto Üniversitesi arasında, ilk kez 20 yıl önce imzalanan ve her 5 yılda bir yenilenen akademik iş birliği ve öğrenci değişim protokolleri, bugün Kumamoto Üniversitesi Rektörü Shinji Harada ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Necdet Budak’ın da katılımı ile gerçekleşen çevrimiçi toplantıda yenilendi.

Doktorasını Kumamoto Üniversitesinde yapan Prof. Dr. Nalan Kabay’ın girişimiyle ilişkilerin başladığı 1998 yılından bu yana yaklaşık 50 Ege Üniversitesi öğrencisi ya da mezunu yüksek lisans ve doktora eğitimi almak üzere; farklı fakülte ve bölümlerden 20 akademik personel de araştırma ve incelemelerde bulunmak; ders vermek üzere Kumamoto Üniversitesi’nde bulundular. Diğer yandan Kumamoto Üniversitesi’nden 9 öğrenci de Ege Üniversitesi’ne araştırma yapmak üzere geldi. İlaveten, Kumamoto Üniversitesi’nden 3’ü Rektör olmak üzere 25 öğretim üyesi ve ayrıca idari personel de, Ege Üniversitesi’ni çeşitli nedenlerle ziyaret etti.

       

 

Bugün yenilenen işbirliği protokollerine göre, 2025 yılına kadar her iki üniversitenin akademisyenleri arasında eğitim ve bilimsel araştırma konularında ortak çalışmalar, karşılıklı ziyaretler yapılabilecek. İmzalanan öğrenci değişim protokolü sayesinde de; lisans ve lisansüstü öğrencileri, değişim öğrencisi olarak her iki üniversitede eğitim alabilecek ve araştırma projelerine katılıp deneyim kazanabilecek. Rektör Harada, iş birliğini daha da genişletebilmek adına, pandemi sonrasındaki ilk ziyaretlerinden birini Ege Üniversitesi’ne gerçekleştirecek.

 

Çevrimiçi toplantıya katılanlar:

 

Kumamoto Üniversitesi

Rektör: HARADA Shinji

Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı: OTANI Jun

Fen ve Teknoloji Fakültesi Temsilcisi: Prof. Dr. IHARA Toshihiro

Fen ve Teknoloji Fakültesi Temsilcisi: Prof. Dr. TAKAFUJI Makoto

Dış İlişkiler Müdürü: KINOSHITA Seiichi

Dış İlişkiler Personeli: NAITO Kana

 

Ege Üniversitesi

Prof.Dr.Necdet BUDAK (Rektör)

Prof.Dr.Oğuz BAYRAKTAR (Rektör Yardımcısı)

Prof.Dr. Hasan YILDIZ (Mühendislik Fakültesi Dekanı)

Prof.Dr.Nalan KABAY (Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü)

Doç. Dr. Altuğ GÜNAL (Uluslararası İlişkiler Bölümü, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü)

Dr. Öğretim Üyesi Emre ERZINCAN (Uluslararası İlişkiler Birim Sorumlusu)

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ