Çerez Örnek
canlı destek
Milliyet Gazetesi: İşbirliği yenilendi

İşbirliği yenilendi 

Ege Üniversitesi ve Japonya’nın Kumamoto Üniversitesi arasında, ilk kez 20 yıl önce imzalanan ve her 5 yılda bir yenilenen akademik iş birliği ve öğrenci değişim protokolleri, Rektörler Shinji Harada ve Prof. Necdet Budak’ın katılımı ile gerçekleşen çevrimiçi toplantıda yenilendi.

Toplantıya her iki üniversitenin üst yönetiminden akademisyenler de katıldı. Prof. Dr. Budak, “Dünyanın çeşitli ülkelerinden üniversiteler ile işbirlikleri kuruyor, varolan işbirliklerini daha da güçlendiriyoruz. Online olarak imzaladığımız bu protokolün üniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Protokole göre, 2025 yılına kadar her iki üniversitenin akademisyenleri arasında eğitim ve bilimsel araştırma konularında ortak çalışmalar, karşılıklı ziyaretler yapılabilecek.

Cooperation Renewed

Academic Cooperation and student exchange protocols between Ege University and Kumamoto University in Japan, which were signed 20 years ago and are renewed every 5 years, were renewed at the online meeting held with the participation of Rectors, Prof. Shinji Harada and Prof. Dr. Necdet Budak. 

Academicians from both universities also attended the meeting. Prof. Dr. Budak stated “We establish cooperation with various universities from different countries of the world and strengthen our existing collaborations even more. I wish this protocol we signed online will be beneficial to our university and our country." According to the protocol, joint studies and mutual visits on education and scientific research will be enabled between the academicians of both universities until 2025.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ